Rekolekcje Wielkopostne 2018

Tradycyjnie w Wielkim Tygodniu (od 25 do 28 marca) będą miały miejsce nasze Wielkopostne Rekolekcje Parafialne, które w tym roku poprowadzi Ojciec doktor Zdzisław Świniarski - sercanin biały. Jest on zakonnikiem Najświętszym Serc Jezusa i Maryi. Obecnie pełni posługę rekolekcjonisty i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju, jest także przewodnikiem po Ziemi Świętej (towarzyszył naszej parafialnej pielgrzymce w roku 2017).

Zachęcamy, aby znaleźć czas i zaplanować swój udział w tych ćwieczeniach duchowych, których program przedstawiamy:

więcej

I Ty możesz zostać matką lub ojcem

Przypadająca na 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest równocześnie Dniem Świętości Życia, została przeniesiona na poniedziałek 9 kwietnia. Jednak już dziś zachęcamy do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, którego życie w łonie matki jest zagrożone; każdy kto chciałby się podjąć takiej adopcji proszony jest o kontakt z którymś z księży.

więcej

Wakacyjna pielgrzymka do Lwowa

"Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu?
Tylko we Lwowie!
Gdzie śpiewem cię tulą i budzą ze snu?
Tylko we Lwowie!"

Pod koniec czerwca (od 28 czerwca do 1 lipca 2018 roku) organizujemy 4-dniową pielgrzymkę do Lwowa i mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, więc niezdecydowanych bardzo serdecznie zapraszamy! Tych, którzy już się zapisali przypominamy, że do najbliższej niedzieli (18 marca) należy oddać "Karty Pielgrzyma" i wpłacić zaliczkę. W razie jakichkolwiek pytań prosimy kontaktować się z ksiądzem Tomkiem, a plan wyjazdu można pobrać poniżej.

Pliki do pobrania

Misyjna zbiórka elektrośmieci

Informujemy, że w czwartek 12 kwietnia będzie miała miejsce zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a przychody z akcji wspomogą zakup nowoczesnych inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce oraz pozwolą wesprzeć inne projekty misyjne. Być może przedświąteczne porządki ujawnią niepotrzebny już sprzęt, który można odłożyć i po świętach - w określonym czasie! - złożyć w wyznaczonym miesjcu. Z jedenej strony pozbywamy się uciążliwych śmieci, a z drugiej - składamy ofiarę na misje. 

Dziękujemy za Wielkanocny Kiermasz!

W IV Niedzielę Wielkiego Postu - w Niedzielę Radości - odbył się w naszej parafii Pierwszy Kiermasz Wielkanocny organizowany przez dzieci i młodzież. Jako Duszpasterze składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy zawitali do naszej salki katechetycznej, zrobili zakupy i mieli czas na kawę, herbatę oraz miłe spotkanie. Jednak przede wszystkim dziękujemy tym, którzy zorganizowali ten piękny dzień:

  • Mai Kolesińskiej, która była "kierownikiem tego zamieszania" (za czas i siły poświęcone w przygotowanie i przeprowadzenie Kiermaszu), oraz jej mężowi - Mateuszowi
  • naszym Mariankom za przepyszne wypieki
  • wszystkim handlującym dziewczynom
  • paniom, które bezinteresownie wspomogły nasz Kiermasz przez swoje "dzieła": Janinie Drewniak, Monice Furman, Tamarze Gwóźdź i Janinie Szymali oraz Mamie księdza Tomka za "niezawodne pierniki"
  • i tym, którzy zostawili "zostawili nam jakiekolwiek pieniądze", bo dzięki nim zorganizujemy wyjazdy dla dzieci i młodzieży zaangażowanych w naszej parafii.
więcej

Zaproszenie na Ekstremalną Drogą Krzyżową

Już po raz dziesiąty, tradycyjnie z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową, odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa, które spełnia wszystkie założenia i wymagania tego typu "przedsięwzięcia", a do tego można dać jej przydomek "dekanalnej". Poniżej zamieszczamy zaproszenie i informacje jej Organizatorów:

W piątek dnia 23 marca 2018 roku zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, Trasa przebiegać będzie z Kochcic przez Szklarnię, Braszczok, Taninę, Łęg, Herby, Pietrzaki, Dźbów do Częstochowy. Rozpoczynamy Mszą świętą o godzinie 20:00 w kościele parafialnym pw. NSPJ w Kochcicach, a następnie wyruszamy aby przeżyć chwile sam na sam z Bogiem podczas EDK.

Warto zapoznać się z ważnymi informacjami i dokonać zgłoszenia swojego udziału: TUTAJ!

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Wybraliśmy rozważanie Misterium Drogi Krzyżowej podczas pieszej, nocnej wędrówki prowadzącej z Kochcic do Klasztoru Jasnogórskiego. Ci, którzy już szli z nami, mówią, że było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa…

więcej

Franciszkowe 5 lat

We wtorek 13 marca przypada piąta rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową - tego dnia poranna Eucharystia, na którą bardzo serdecznie zapraszamy, będzie sprawowana w intencji Ojca Świętego. Zachęcamy także do osobistej modlitwy w intencji Papieża. Podczas przekazania symboli ŚDM przez Polaków młodzieży z Panamy Papież powiedział: „Ja się modlę za Was, a Wy módlcie się za mnie”. Dlatego: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – Wszyscy módlmy się za jednego Ojca Świętego.

Różowo-Kiermaszowa Niedziela :) ZAPRASZAMY!

IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Laetare. Jej nazwa pochodzi od słów antyfony na wejście: "Laetare, Ierusalem: et conventum facite..." – "Raduj się, wesel się Jerozolimo". To wezwanie do radości wydaje się czymś niezwykłym, jeśli zważymy na fakt, że właśnie jesteśmy na półmetku Wielkiego Postu. A jednak – w tym czasie pokuty słyszymy nawoływanie do tego, by się radować. Kościół odpowiada na to wołanie. Tego dna kapłani przyodzieją różowe szaty, porzucą wielkopostny fiolet, a przy ołtarzu pojawią się kwiaty.

W Niedzielę Radości zapraszamy do salki katechetycznej przy kościele na KIERMASZ WIELKANOCNY przygotowany przez dzieci i młodzież naszej parafii. Będzie można zakupić paschaliki – świece wielkanocne, kartki świąteczne, palemki i różności, a do tego przepyszne swojskie wypieki (babeczki i “niezawodne” pierniki). Dla naszych Gości będzie czekała kawa i herbata – dobra atmosfera gwarantowana! Przyjdź, zobacz, kup! Wszelkie ofiary=napiwki będą przeznaczone na dofinansowanie wycieczek dzieci i młodzieży.

Poniżej mała fotorelacja z przygotowań...

więcej

Wolna i nasza - NIEDZIELA

Ograniczenie handlu w niedzielę staje się w naszej Ojczyźnie faktem. Już od marca bieżąco roku tylko dwie niedziele w miesiącu będą handlowe: pierwsza i ostatnia. Docelowo – jak czytamy w przyjętej przez Sejm ustawie – w 2020 roku ograniczenie handlu w zakresie określonym stanowionym prawem będzie obowiązywało we wszystkie niedziele w ciągu roku.

Niedziela z ograniczonym handlem jest społeczną szansą, aby wzmocnić i budować darem czasu wspólnotę rodzinną, która jest fundamentem życia społecznego i narodowego. Warto o tym pamiętać w roku świętowania stulecia odrodzonej państwowości, odrodzonej też między innymi dlatego, że pokolenia przed nami wierniej niż my przestrzegały zasad Dekalogu, w tym przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!”.

więcej

Kobiece życzenia

Kochane Dziewczyny, Drogie Panie!

"Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty" - to zadanie, które zostawił nam Bóg na kartach Pisma Świętego. Dlatego dziś życzymy Wam przede wszystkim świętości, abyście były pięknie i szlachetnie wypełniały swoje dość trudne, ale wspaniałe powołanie bycia KOBIETĄ! Bądźcie pełne miłości, doborci, serdeczności i uśmiechu, a najpięknijesza i najświętsza z Kobiet - Maryja, niech wspiera Was w codzienności i wstawia się za Wami w każdym dniu Waszego życia.

Kobieto, dziś jest ten dziś, byś zachwyciła się nad pięknem Bożego stworzenia, byś zobaczyła, jak cudowną stworzył Cię Pan!

więcej