Montserat - Hiszpania - Sanktuarium Matki Bożej

Po pielgrzymce u Maryi - Matki Pocieszenia

Prawie 11 godzin niezapomnianych przeżyć.
          Doborowe towarzystwo prawie pięćdziesiąt osób wraz ze swym duszpasterzem podjęło krótką, ale jakże aktywną pielgrzymkę w niezbyt popularne jeszcze, ale jakże piękne miejsca kultu Matki Bożej.
          To prawda, że 1 września jest datą tragicznych wspomnień początku II Wojny Światowej - która faktycznie się rozpocząła nocnym bombardowaniem niedaleko naszej ziemi 1 września 1939 roku.
          Ale 1 września to tradycyjnie początek roku szkolnego. Tym razem jednak z racji soboty rok szkolny rozpocznie się dwa dni później. Sobota każda, a szczególnie pierwsza w każdym miesiącu - świadomych katolików - kieruje w stronę Serca Maryi, Matki Najświętszej. Tym bardziej jest to fascynujące, bo za tydzień - 8 września w kalendarzu liturgicznym obchowzimy wspomnienie daty Urodzin Matki Najświętszej. Poczytajmy i pooglodajmy >>>więcej<<<

Na tę maryjną pielgrzymkę - inną niż wszystkie, wybrała się grupa ludzi związanych z wykonywaniem wyroków sądowych oraz resocjalizacją tych, którzy gdzieś i kiedyś pogubili się na swojej życiowej drodze, a przebywają w Zakładach Karnych. Uczestnikami były również osoby zajmujące się wychowywaniem młodego pokolenia w szkołach i rodzinach, a także nasi milusińscy.
          Doborowe towarzystwo. Potrafiliśmy cieszyć się zwiedzaniem najwspanialszych sanktuarjów na świecie - tak w pigułce, w miniaturze - na Złotej Górze w starym kamieniołomie na obrzeżach Częstochowy. Wspaniałe miejsce przeżyć religijnych, turystycznych, informacyjnych i religijnych - dla każdego pokolenia - od trzech do 75 lat.
          Potem przy ołtarzu Chrystusowym pod Komnatą Maryi Matki Pocieszenia w Wąsoszu Górnym wspólnie uczestniczyliśmy w grupowej, pielgrzymkowej Mszy Świętej sprawowanej w naszych intencjach. Na tej Mszy większość z uczestniczących - po wyspowiadaniu się - przyjęła Komunię Świętą pod dwoma postaciami Ciała i Krwi Chrystusa. Później mogliśmy wejść - boso - do "Komnaty Maryi", aby w bezpośredniej bliskości adorować i wpatrywać się w oczy starego, średniowiecznego obrazu Matki Najświętszej.
          Kolejnym punktem programu pielgrzymkowego była "DROGA KRZYŻOWA". Pod przewodnictwem miejscowego proboszcza i kustosza sanktuarium - Ks. Krzysztofa Jeziorowskiego przeżyliśmy wspaniałe Pasyjne Dróżki Kalwaryjskie w pobliskim wąwozie i na wzniesieniach. Poznaliśmy przedziwną historię - jeszcze do końca nie odkrytej - tajemnicy pochówku słynnego "Hubala".
          Na zakończenie z bliska mogliśmy poznać niedostępne dla ogółu społeczeństwa miejsca szkolenia tych, którym życiowa droga postawiła zadanie wykonywania wyroków sądowych oraz resocjalizacji ludzi, którzy gdzieś i kiedyś w życiu się pogubili ...
          Na końcu przy ognisku i rożnie przeżyliśmy - na wolnym powietrzu tuż nad Wartą piękne wieczorne piknikowe spotkanie integracyjne przy wspólnym stole, ze śpiewem na ustach i radością w sercach wszystkich uczestników. Niech tegoroczny 1 września - mimo trudnej i bolesnej daty, pozostanie dla każdego z nas dobrym wspomnieniem i nadzieją na dalsze pielgrzymowanie !