Sierpień miesiącem Maryi

Sierpień to w polskiej pobożności maryjny czas. Miesiąc aż trzech świąt ku czci Matki Bożej – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kiedyś popularnie nazywanego świętem Matki Bożej Zielnej (15 sierpnia), Najświętszej Maryi Panny Królowej (22 sierpnia) i Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Ponadto jest to miesiąc wspomnienia trzech świętych wybijających się w szerzeniu kultu Maryi: świętego Jacka Odrowąża (17 sierpnia) – patrona naszej górnośląskiej metropolii, świętego Bernarda z Clairveaux (20 sierpnia) – jednego z najwybitniejszych ludzi średniowiecza, i świętego Maksymiliana Marii Kolbego (14 sierpnia), którego postaci i działalności chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Jeśli maj tak w przyrodzie, jak i w liturgii Kościoła jest miesiącem zapowiedzi i obietnic, miesiącem bujnych początków życia, to sierpień jest miesiącem pierwszych dojrzałych owoców, miesiącem żniw i miesiącem pielgrzymek ciągnących na Jasną Górę. Miesiącem wielkiego trudu i skwaru, ale też wielkiej radości z jego owoców. Jest to też miesiąc świętowania owoców w życiu Maryi, do których można zaliczyć: Wniebowzięcie, tytuł Królowej i tą niezwykłą cześć, jaką od wieków oddaje Jej nasz Naród w Jej Jasnogórskim Obrazie.

Może w tym wakacyjno-urlopowym, sierpniowym czasie liczniej gromadźmy się na codziennej modlitwie różańcówej przed Mszami świętymi i postarajmy się uczestniczyć w Eucharystii - nie tylko z obowiązku w niedziele i święta, ale także w dni powszednie, kiedy tylko możemy!