Św. Maksymilian Maria Kolbe - nasz Patron

Patron duszpasterstwa w ZK Herby - to Św. Maksymilian Maria Kolbe, Kapłan,  Zakonnik, Polak, Więzień  i  Męczennik za wiarę KL Auschwitz. Od 1982 roku  - ogłoszony  ŚWIĘTYM Męczennikiem. Jest jednym z wielu patronów uwięzionych. A od 10 lipca 2000 roku jest Patronem kaplicy NA  KRÓTKIEJ.
Rajmund Kolbe, syn Juliusza i Marianny zd. Dąbrowska, urodził się w Zduńskiej Woli  8 stycznia 1894 roku.  Z młodych lat trudnił się chałupniczo tkactwem, lecz bieda zmusiła rodzinę przenieś się najpierw do Łodzi, potem Pabianic, gdzie ojciec podjął pracę w fabryce, matka prowadziła sklepik i dorabiała jako położna. Choć rodzinny dom był bardzo skromny, jednak szczerze pobożny i patriotyczny. Na jego życiowe wybory wpłynęło  w dwunastym roku życia objawienie się Matki Bożej z dwiema koronami. Ukończył studia i w zgromadzeniu zakonnym Św. Franciszka złożył śluby zakonne przyjmując imię Maksymilian Maria. W 1918 roku otrzymał święcenia kapłańskie. To On jest twórcą ewangelizacyjnych ośrodków Rycerstwa Niepokalanej tworząc w 1927 roku Niepokalanów  w Teresinie pod Warszawą, a trzy lata później taki sam ewangelizacyjny Niepokalanów w Japoni, koło Nagasaki. Wojna staje się czasem Jego świadectwa wiary i męczeństwa. Już 19 września 1939 roku pierwsze aresztowanie i droga obozowa przez Lamsdorf, Amititz i Ostaszkowo. Tu zwolniony 8 grudnia 1939 r. Powtórne aresztowanie 17 lutego 1941 prowadzi Go przez  warszawski Pawiak wprost do Oświęcimia. Tam  jako numer 16670 jest postrzegany jako prawdziwy świadek wiary, człowiek w tych nieludzkich warunkach i kapłan pośród  braci... W czasie lipcowej ucieczki więźnia przy skazaniu dziesięciu na śmierć  - los padł między innymi na Franciszka Gajowniczka, który jako mąż i ojciec licznej rodziny błagał o życie. Maksymilian Maria Kolbe - obozowicz, ale i kapłan-franciszkanin, dobrowolnie wystąpił na apelu z szeregu, aby zaofiarować swoje życie, dla uratowania życia współwięźnia.   Przeszło dwa  tygodnie był bez  pokarmu i napoju w ciemnicy nr 18  bloku 13. W wigilię Wniebowzięcia NMP  14 sierpnia 41r. dobili go zastrzykiem trucizny, a ciało spalili w krematorium. W przeddzień Uroczystości Wniebowzięcia NMP obchodzimy kolejne rocznice od męczeńskiej śmierci Świętego Maksymiliana Kolbe`go w Hitlerowskim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym w Auschwitz (Oświęcimiu).

Po zakończeniu II wojny generał zakonu franciszkanów o. Beda Maria Hess podjął starania o wyniesienie na ołtarze o. Maksymiliana. Po zbadaniu wszystkich okoliczności w procesie diecezjalnym i zakonnym papież Paweł VI  w 1969 roku ogłosił dekret o heroiczności cnót O. Maksymiliana. W 1971 roku  Kongregacja do spraw Obrzędów wydała dekret stwierdzający fakt cudownych uzdrowień za jego wstawiennictwem. Beatyfikowany jeszcze w 1971 jako wyznawca , a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982, jako męczennik za wiarę.

Zachęcamy do otoczenia modlitwą wszystkich podopiecznych naszego duszpasterstwa, a jeśli byłaby  taka możliwość, to również - z dobrym słowem i modlitwą -  do odwiedzenia naszej kaplicy, w której znajdziemy wielu ludzi szukających powrotu do Domu Ojca Miłosierdzia. Zachęcamy także do modlitw za wstawiennictwem Św. Michała Archanioła, którego płaskorzeźba również jest na ścianie ołtarzowej tej małej więziennej kaplicy.

Galeria zdjęć

wstecz