Majątek kościelny nie należy do duchownych - pisze Ks. Tomasz Jaklewicz  w ostatnim numerze Gościa Niedzielnego. Często bywa tak, że wierni dają przy różnych okazjach - bardziej, czy mniej określone - dobra materialne (bądź pieniądze) mówiąc "to dla księdza", ale zaraz potem domagają się rozliczenia każdej wydanej "ich" złotówki. Wiele więcej osób  podejmuje dyskusję o finansach Kościoła. Najczęścięj są to ci, którzy minimalnie lub nawet wcale nie przyczyniają się do finansowania ani statutowej działalności , ani prowadzonych przez Kościół  działalności misyjnej, charytatywnej, edukacyjnej i wychowawczej. W związku z niejednorodnością formy finansowania w poszczególnych parafiach i innych instytucjach kościelnych biskupi podjęli się opracowania nowej instrukcji dotyczącej własnością kościelnych. Zainteresowanych zachęcamy do lektury artykułu "Kościelne porządki" w Gościu Niedzielnym z 9 września 2012 r.