Zaproszenie na SPOTKANIE OPŁATKOWE

Tradycja opłatkowa wywodzi się z czasów początku chrześcijaństwa, kiedy wierni przynosili na nabożeństwa swój własny chleb, który po poświęceniu zanosili do domów, aby podzielić się nim z bliskimi. Znana była także tradycja wysyłania kawałków chleba bliskim, którzy nie mogli być obecni tego wyjątkowego dnia. Miało to zapewnić im pomyślność oraz pomóc zażegnać ewentualne spory. Dodatkowo, zwyczaj ten nawiązywał do najpopularniejszej modlitwy chrześcijan „Ojcze nasz”, w której proszą „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Jest to także nawiązanie do Ostatniej Wieczerzy, kiedy Jezus dzielił się chlebem z Apostołami.

Łamanie się opłatkiem to jedna z najpiękniejszych bożonarodzeniowych tradycji. Opłatek jest symbolem dzielenia się życzliwością i miłością. Tradycja łamania się opłatkiem ma na celu wzmocnienie więzi między bliskimi sobie ludźmi, pomóc wybaczyć zaległe spory oraz zaleczyć zranienia. Tak jak na co dzień chleb jest naszym pożywieniem, tak takim pożywieniem dla chrześcijanina powinna być miłość.

Dlatego też w moim sercu zrodziło się takie pragnienie, by w tym magicznym czasie, w którym świętować będziemy Narodzenie Pana Jezusa podzielić się tą życzliwością i miłością z cała naszą rodziną parafialną. Jesteśmy bowiem rodziną, która powinna sobie wzajemnie pomagać, dzielić się serdecznością. Parafia jest rodziną rodzin.  Pragnę, abyście czuli się w tym kościele jak u siebie w domu, by zawsze panowała tutaj życzliwa atmosfera.

Dlatego też zapraszam serdecznie na Mszę Świętą w sobotę 22 grudnia o godz. 17:00, po której wspólnie zaśpiewamy kolędy i podzielimy się opłatkiem życząc sobie świąt przepełnionych ciepłem, miłością i wzajemnym poszanowaniem.

Na ten czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela niech Was błogosławi Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Amen.

Ks. Marek Niewiadomski