Zgodnie z komunikatem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, w najbliższą niedziele, tj. 13 września 2020 r. zostanie przeprowadzona zbióka na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie. Dzie ten jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Ziemi Świętej.

Prace w bazylice ruszyły wiosną 2016 r. Poważny remont przeszła ostatnio kaplica Grobu Pańskiego, wybudowana w 1810 r. Trzem wspólnotom chrześcijańskim, które wspólnie administrują bazyliką, trudno było dojść do porozumienia, dlatego kaplica rzadko była remontowana. Pogarszający się gwałtownie stan kaplicy sprawił jednak, że w marcu 2016 r. poszczególne wyznania porozumiały się w sprawie remontu.

W czasie prac konserwatorskich odsłonięto m.in główną płytę grobu Chrystusa, pod którą znajduje się kolejna płyta oraz skała, na której złożono ciało Chrystusa po śmierci. Prowadzący prace greccy specjaliści z politechniki w Atenach wyczyścili kamienie, a także poprawili zabezpieczenia przed trzęsieniem ziemi.

Remont kaplicy w Bazylice Grobu Świętego kosztował co najmniej 4 mln dolarów. Pieniądze zebrały Kościoły, opiekujące się świątynią: katolicy, prawosławni i Ormianie. Finansowego wsparcia udzielili także prezydent Autonomii Palestyńskiej oraz król Jordanii, która formalnie administruje Starym Miastem w Jerozolimie.

Foto:wikipedia.pl