grafikaobca

18 września / DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU

W NIEDZIELĘ  18 września w Polsce obchodzimy Dzień Środków Społecznego Przekazu. We współczesnym świecie tzw. PUBLIKATORY - prasa, radio, telewizja, internet, telefonia komórkowy ... mają ogromną siłę, bo zawładnęły wyobraźnią niemal wszystkich ludzi. Pomimo tego -  każdy z nas bierze na siebie odpowiedzialność, jak wykorzysta myśli, które z nich płyną, jak zareaguje na informacje, które często w obrazie współczesnej mamony przeciwstawiają się tak ludziom wierzącym w Boga, jak i wszelkim religijnym znakom, a często nawet samemu Bogu i Jego Prawom.  Stale módlmy się o światło Ducha Świętego dla nas, dla nauczycieli i wychowawców młodego pokolenia, dla pracowników mediów, aby w naszym codziennym chrześcijaństwie triumfowała prawda i dobro.

Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Jakim mogą być dobrem, wielokrotnie przekonywaliśmy się podczas tylu pielgrzymek papieskich do naszej Ojczyzny, najpierw naszego umiłowanego Jana Pawła II, a także obecnego Ojca Świętego Benedykta XVI, widzieliśmy podczas tylu transmisji z uroczystości kościelnych, tylu programów katolickich… Wiemy, że media, jeśli chcą, mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młode pokolenie.

Jutro rozpoczynają się Kwartalne Dni Modlitw za Dzieci, Młodzież i Wychowawców. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września przypada święto świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci, jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Zatem podczas Eucharystii każdego dnia nadchodzącego tygodnia, przez wstawiennictwo świętego Stanisława Kostki, będziemy prosili Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego Narodu i Kościoła.

Na dobre rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny. Proszę, aby dla dzieci, młodzieży, ale i rodziców, katechetów i wychowawców był to czas rozpoczęty w imię Boże. Zachęcam też do odważnego rozglądania się, aby poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego, dla umacniania swojej komunii z Bogiem.

W środę, 21 września, obchodzimy święto świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo módlmy się o to, abyśmy jak on, zajęci sobą i własnymi sprawami, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim. Podczas Eucharystii będziemy Bogu dziękować za dar naszego powołania do wspólnoty Kościoła.

[propozycje Modlitwy Wiernych, HLONDIANUM]