Każdego roku w Okresie Bożego Narodzenia przeżywamy odwiedziny duszpasterskie w domach naszych wiernych. Zwyczaj ten powszechnie nazywany jest „kolędą” lub „odwiedzinami kolędowymi”. Głównym celem „kolędy” jest prośba o Boże błogosławieństwo dla domu (mieszkania), którą do Boga w imieniu mieszkańców zanosi ksiądz.
Ponieważ aktualna sytuacja pandemiczna w naszym kraju nie pozwala nam na zorganizowanie odwiedzin duszpasterskich w znanej nam od wielu lat formie, dlatego Biskup Gliwicki, Jan Kopiec, odwołał odwiedziny kolędowe w Okresie Bożego Narodzenia 2020/21. Jednak ze względu na wielkie przywiązanie do tej formy duszpasterskiej naszych wiernych, chcemy Was, Drogie Rodziny, serdecznie zachęcić do zorganizowania i przeżycia kolędy domowej według wzoru podanego niżej.
W wielu parafiach naszej diecezji odwiedziny kolędowe będą się rozpoczynały w kościele parafialnym Mszą Świętą lub nabożeństwem kolędowym. Uczestnicy tych spotkań mogą poprosić swoich duszpasterzy o wodę święconą i kawałek poświęconej kredy. Niektóre parafie przygotowały specjalnie na tą okazję mały „zestaw kolędowy”, na który składa się mały pojemnik z wodą święconą, kawałek poświęconej kredy, ziarenka mirry oraz obrazki kolędowe. „Zestawy” będą przekazywane uczestnikom Mszy Świętych lub nabożeństw kolędowych po ich zakończeniu.
W domu (mieszkaniu) należy przygotować stół nakryty białym obrusem, na którym stawiamy krzyż, zapalone świece, naczynie z wodą święconą i Pismo Święte. Jeśli w domu nie ma kropidła, to można wcześniej przygotować małą gałązkę świerkową lub małą wiązankę pędów mirty. W aktualnej sytuacji zadanie kapłana odwiedzającego rodziny i przewodniczącego wspólnej domowej modlitwie przejmują rodzice.
Domowa kolęda (przebieg):
- Rozpoczęcie i modlitwa wstępna
Na rozpoczęcie domowej kolędy można wspólnie zaśpiewać kolędę (np. „Wśród nocnej ciszy” lub „Gdy się Chrystus rodzi”.
- Ojciec lub Matka mówi: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Pozostali domownicy: Na wieki wieków. Amen.
- Ojciec lub Matka: Panie, wysłuchaj modlitwy nasze.
Pozostali domownicy: A wołanie nasze niech do Ciebie przyjdzie,
- Ojciec lub Matka: Módlmy się wspólnie o błogosławieństwo Boże dla naszej rodziny (wszystkich tu mieszkających) słowami Modlitwy Pańskiej.
- Wszyscy razem: Ojcze nasz...
- Ojciec lub Matka: Dobry i miłosierny Boże, polecamy Twojej opiece nasz dom, rodzinę i wszystko, co posiadamy. Błogosław nam, strzeż od złego, chroń w niebezpieczeń-stwie, zachowaj od nieszczęścia, umacniaj naszą wiarę, a w smutku i cierpieniu daj ufną nadzieję. Spraw, abyśmy zawsze byli złączeni z Tobą.
- Pozostali domownicy: Amen.
- Wezwania w intencjach Kościoła domowego
Ojciec lub Matka: Ojcze niebieski, wysłuchaj nasze prośby:
- Ojciec lub Matka: Pozostań w tej rodzinie i mieszkaj z nią przez wszystkie dni nowego roku.
Pozostali domownicy: Wysłuchaj nas, Panie.
- Ojciec lub Matka: Niech wszyscy domownicy codziennie doświadczają Twojej obecności i pomocy.
Pozostali domownicy: Wysłuchaj nas, Panie.
- Ojciec lub Matka: Pomóż nam wszystkim zwyciężać zło dobrem.
Pozostali domownicy: Wysłuchaj nas, Panie.
- Ojciec lub Matka: Pomóż nam być otwartymi na potrzeby bliźnich.
Pozostali domownicy: Wysłucha nas, Panie.
- Ojciec lub Matka: Chorym członkom naszych rodzin przywróć zdrowie, a naszych zmarłych (...w tym miejscu można wspomnieć z imienia bliskich zmarłych) przyjmij do chwały nieba.
Pozostali domownicy: Wysłuchaj nas, Panie.
- Wszyscy razem: Ojcze nasz...
- Błogosławieństwo końcowe i zakończenie
Ojciec lub Matka (... wypowiada następując słowa, czyniąc jednocześnie na sobie znak krzyża): Niech to mieszkanie i wszystkich w nim mieszkających błogosławi Bóg Ojciec i Syn i Duch Święty.
- Pozostali domownicy: Amen.
- Ojciec lub Matka może teraz wziąć ze stołu krzyż stanowiący własność rodziny i podać go obecnym do ucałowania. Następnie kropi wodą święconą mieszkanie i wszystkich obecnych.
Na zakończenie można wspólnie zaśpiewać kolędę (np. „Przybieżeli do Betlejem pasterze” lub „Gdy śliczna Panna Syna kołysała”. Jeśli warunki rodzinne na to pozwalają, śpiew kolęd można poprowadzić dalej.