Srebrny Jubileusz naszego Biskupa Ordynariusza

W uroczystość Objawienia Pańskiego Biskup Gliwicki obchodzi 25. rocznicę przyjęcia sakry.

Eucharystia z tej okazji będzie sprawowana w sobotę dnia 6 stycznia 2018 roku o godzinie 12:30 w gliwickiej katedrze, a naszą parafialną wspólnotę reprezentować będzie nasz Proboszcz - ksiądz Dziekan Piotr Mańka.

Biskup Gliwicki Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 roku w Zabrzu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa 30 kwietnia 1972 roku w katedrze opolskiej. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1993 roku w bazylice watykańskiej z rąk Jana Pawła II, zostając biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Decyzją papieża Benedykta XVI 29 grudnia 2011 roku został mianowany drugim w historii biskupem gliwickim.

Uroczysty ingres do katedry w Gliwicach odbył się dnia 28 stycznia 2012 roku. Biskup Jan Kopiec jest profesorem doktorem habilitowanym nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła. W 2000 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2008 – profesora zwyczajnego.

Jego zawołaniem biskupim jest Crux Christi – spes nostra – „Krzyż Chrystusa – naszą nadzieją”.

Modlitwa za Biskupa Ordynariusza:

Boże, Pasterzu i Rządco wszystkich wiernych, wejrzyj łaskawie na sługę swego Biskupa Jana, którego ustanowiłeś pasterzem Kościoła Gliwickiego, daj mu słowem i przykładem przyczynić się do dobra tych, którym przewodzi, aby razem z powierzoną sobie owczarnią osiągnął życie wieczne. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.