Szanowni Państwo,

W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, przypadającym na okres 10–16.03.2019 r., jako Organizacja, dla której dobro pacjentów jest wartością nadrzędną, zwracamy się do Państwa z prośbą o poparcie i włączenie się do akcji POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA realizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Sekcję Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i przy wsparciu Polskiego Związku Niewidomych.

Jaskra jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu, ponieważ nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Dotyczy niemal 800 000 OSÓB W CAŁEJ POLSCE, z czego blisko połowa nie wie, że jest chora. Ograniczenie w dostępie do specjalisty i konieczność skierowań to jedna z barier we wczesnej diagnostyce jaskry, skutkująca rosnącą liczbą osób niewidomych w naszym kraju.

W akcji bezpłatnych badań przesiewowych dla pacjentów przeprowadzonej w 2018 roku wzięły udział 72 ośrodki w 44 miastach, a na badania zgłosiło się niemal 3000 pacjentów. Pragniemy, by tegoroczna edycja sięgnęła jeszcze szerzej i dotarła do mieszkańców wszystkich miast w Polsce.

Prosimy Państwa o nagłośnienie wydarzenia wśród Parafian i zachęcenie do uczestnictwa w akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. Na badania zapraszamy pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie są chorzy na jaskrę. Aby wziąć udział w badaniu wystarczy znaleźć gabinet w swojej okolicy na stronie
http://tydzienjaskry.pl i umówić się telefonicznie na wizytę.

Prosimy o przychylność dla tak ważnego przedsięwzięcia. Państwa zaangażowanie to szansa dla polskich pacjentów na uratowanie wzroku.

Łączymy wyrazy szacunku!

W imieniu Zarządu Głównego serdecznie zapraszamy!

 

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek
Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

 

Dr hab. n. med. Anna Kamińska
Przewodnicząca Sekcji Jaskry PTO