Za Babcie i Dziadków

26 lipca wspominamy świętą Annę, a dzień później świętego Joachima. Byli oni rodzicami Maryi, a więc babcią i dziadkiem Jezusa. Ich liturgiczne wspomnienie to dobra okazja do modlitwy w intencji naszych babć i dziadków oraz okazywania im szczególnej życzliwości. Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału we Mszy 27 lipca, w piątkowy wieczór. Podczas niej polecać będziemy nasze babcie i naszych dziadków wstawiennictwu świętych Joachima i Anny, okazywać im naszą miłość i szacunek oraz modlić się za dusze tych, których już nie ma z nami.

Kult świętych Joachima i Anny rozwijał się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Jerozolimie przy Sadzawce Owczej zwanej Betesda powstał wtedy kościółek ku czci świętych Joachima i Anny. Według miejscowej tradycji właśnie tu mieli mieszkać rodzice Matki Bożej i tutaj miała się urodzić Maryja.

Święta Anna jest także uznawana m.in. za patronkę kobiet rodzących, matek, wdów i położnych. Imię Anna oznacza „łaska”, możemy przyzywać więc jej wstawiennictwa w trudnych życiowych sytuacjach. Jest wiele świadectw osób, które prosiły tę świętą o pomoc i zostały wysłuchane. W Polsce liczni pielgrzymi przybywają m.in. do Sanktuarium świętej Anny na Górze świętej Anny na Śląsku oraz do miejscowości Święta Anna pod Przyrowem koło Częstochowy.